Вызов консультанта
Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Бліц-відповіді на питання з вебінару "Перше застосування МСФЗ" + відеозапис

6 листопада пройшов безкоштовний вебінар з Міжнародних стандартів фінансової звітності, в ході якого було поставлено чимало запитань. Відповіді на деякі з них наведемо в даному матеріалі.

1. Компанія готувала індивідуальну звітність за МСФЗ. У наступному періоді Компанія стала материнською та повинна випускати консолідовану звітність.

Чи впливає МСФЗ 1 на дану ситуацію?

Така ситуація не підпадає під дію МСФЗ 1, тобто перше застосування МСФЗ не потрібне. У новому звітному періоді необхідно буде відобразити консолідовані проводки відповідно до МСФЗ 10 "Консолідована фінансова звітність", а порівняльними даними будуть звітні дані попередньої індивідуальної звітності без будь-яких перерахувань.

2. Група випускала консолідовану звітність згідно з МСФЗ до 2013 р. У 2014 р. з Групи вибула материнська компанія, в результаті чого Група випустила комбіновану звітність. У 2015 Група знову об'єднається під єдиною материнською компанією та буде випускати консолідовану звітність.

Чи необхідне в цьому випадку перше застосування МСФЗ?

Ні.

Перехід від консолідованої до комбінованої звітності та потім навпаки фактично був виконанням вимог МСФЗ. Якщо Група з новою материнською компанією фактично є Групою з попередньою материнською компанією, передбачається, що підготовка фінансової звітності не переривалася.

3. Підприємство з 2012 готує повний пакет фінансової звітності за МСФЗ, підтвердженої незалежним аудитором. Єдиним користувачем даної звітності є материнська компанія. При цьому Підприємство веде облік за національними стандартами бухгалтерського обліку та готує відповідну звітність для інших користувачів. З 2016 Підприємство повністю перейде на МСФЗ.

Чи потрібне в цьому випадку перше застосування МСФЗ?

Ні.

Згідно з п. 3 МСФЗ 1 фінансова звітність за МСФЗ (IFRS) є першою фінансовою звітністю підприємства за МСФЗ (IFRS), якщо, наприклад, підприємство: … (b) підготувало фінансову звітність згідно з Міжнародними стандартами фінансової звітності (IFRS) лише для внутрішнього користування, без оприлюднення її власникам підприємства чи будь-яким іншим зовнішнім користувачам.

Оскільки материнська компанія є власником Підприємства, надання звітності лише їй не призводить до повторного першого застосування МСФЗ, якщо інші користувачі могли мати доступ до даної звітності (наприклад, на вимогу) та не було обмежень у її використанні іншими користувачами (наприклад, ціль звітності – допомога в консолідації материнської компанії).

4. Підприємство з 2012 складає звітність для цілей консолідації материнською компанією за МСФЗ. При цьому Підприємство веде облік за національними стандартами бухгалтерського обліку та готує відповідну звітність для інших користувачів. З 2016 Підприємство повністю перейде на МСФЗ.

Чи необхідне в цьому випадку перше застосування МСФЗ?

Відповідно до п. 3 МСФЗ 1 фінансова звітність за МСФЗ (IFRS) є першою фінансовою звітністю підприємства за МСФЗ (IFRS), якщо, наприклад, підприємство: … (c) підготувало пакет звітності згідно з Міжнародними стандартами фінансової звітності (IFRS) для цілей консолідації без підготовки повного комплекту фінансової звітності, як визначено в МСБО (IAS) 1 "Подання фінансової звітності".

Таким чином, якщо підготовлена для материнської компанії фінансова звітність містила всі обов'язкові розкриття – першого застосування МСФЗ не потрібно. В іншому випадку (наприклад, у звітність були включені не всі розкриття, а лише ті, які забезпечують процес консолідації) перше застосування МСФЗ обов'язкове.

5. Згідно зі ст. 7 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність" проведення оцінки є обов'язковим під час переоцінки основних фондів для цілей бухгалтерського обліку. Згідно зі ст. 8 оцінка майна у випадках її обов'язкового проведення, виконана суб'єктами, які не є суб'єктами оціночної діяльності, визнається недійсною.

Чи обов'язкове в такому випадку залучення незалежного оцінювача при переході на МСФЗ?

Ні.

Ніщо не забороняє вам використовувати власні оцінки при переході на МСФЗ. Необхідно лише враховувати два нюанси.

По-перше, зовнішня оцінка підвищує довіру до її адекватності. Відповідно, у разі істотності оцінюваної статті аудитор або користувач фінансової звітності можуть наполягати на незалежній оцінці.

По-друге, існує ризик неприйняття оцінки податковими органами, що призведе до появи тимчасових податкових різниць.

6. Навіть маленькі компанії повинні переходити на МСФЗ?

Поки що ні. Крім того, сподіваємося, що в законодавстві уточнять термін "публічна компанія" у розумінні суспільно важлива, що виведе з-під жорстких норм регулювання більшість акціонерних товариств. Плюс, очікується дозвіл на використання невеликими компаніями як концептуальної основи підходів податкового обліку, як це прийнято в розвинених країнах.

7. До 2015 Група складала звітність зі статусом "обмеження у використанні".

Чи є це неповною відповідністю МСФЗ і чи вимагає першого застосування?

Так.

Згідно з Концептуальною основою МСФЗ фінансова звітність повинна відповідати загальним потребам більшості користувачів. Таким чином, встановлення обмежень у використанні є ознакою невідповідності МСФЗ, що у свою чергу вимагає першого застосування.

А тим, хто не зміг взяти участь у вебінарі, пропонуємо подивитися відеозапис

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ